Powrót do formy po cesarskim cięciu – połóg

dyskusja Brak komentarzy

bliżna po cesarskim cięciu

W ostatnim czasie wyraźnie wzrasta w Polsce odsetek porodów zakończonych cesarskim cięciem. Nie chcę tutaj dyskutować nad wyższością jakiejkolwiek formy porodu, uważam że jest to decyzja każdej kobiety. O ile została podjęta świadomie i ze znajomością konsekwencji, ma ona do niej pełne prawo. Nie ulega jednak wątpliwości, że połóg i powrót do formy po cesarskim cięciu przebiega inaczej niż po porodzie siłami natury. I na tym aspekcie chciałabym się dzisiaj skupić. Niezależnie od tego czy cesarka była twoim wyborem, czy też przemawiały za nią względy medyczne, ani czy była zaplanowana wcześniej, czy też przeprowadzona w trybie awaryjnym, żeby ratować życie twoje lub dziecka, stoisz teraz przed pewnymi wyzwaniami, żeby doprowadzić swoje ciało do pełnej sprawności.

Cesarskie cięcie to poważna operacja

Na początek chcę wyjaśnić jedną kwestię. Cesarska to nie jest prosty zabieg. To poważna operacja w obrębie brzucha i jako taka powinna być traktowana. Jako młoda mama nie możesz sobie pewnie pozwolić na długi i beztroski okres rekonwalescencji jak przy innych operacjach, ale musisz pamiętać, że twoje ciało dużo przeszło – najpierw dziewięć miesięcy ciąży, a później operację i teraz powinnaś o nie odpowiednio zadbać.

Uznaje się, że połóg po cc trwa 10 – 12 tygodni. Zazwyczaj po około 6 tygodniach rana po cięciu się zabliźnia. Ale nie nie oznacza końca procesu rekonwalescencji. Chociaż na zewnątrz wszystko może wyglądać dobrze, głębsze warstwy potrzebują więcej czasu. Chciałabym, żebyś nie myślała o widocznej bliźnie jako jedynym wyznaczniku twojego powrotu do zdrowia. Tak naprawdę twoja blizna ma kilka warstw w głąb i proces pełnego wygojenia rany może trwać dużo dłużej niż te 12 tygodni.

Jak dbać o siebie przez pierwsze tygodnie po porodzie przez cc

Przez pierwsze 6 tygodni po porodzie twoim najważniejszym priorytetem jest odpoczynek i regeneracja:

  • Odpoczywaj jak najwięcej, zwłaszcza przez pierwsze dni po porodzie.
  • Proś o pomoc – męża, rodziców, teściów, przyjaciółki. Jako mama masz się kochać, karmić i troszczyć się o swoje dziecko. Całą resztę może zrobić ktoś inny.
  • Kładź się i wstawaj z leżenia przez bok – nie obciążaj niepotrzebnie brzucha
  • Już kilka dni po porodzie możesz zacząć ćwiczenia oddechowe. Jeżeli nie masz dolegliwości bólowych spróbuj zaangażować dno miednicy i głębokie mięśnie brzucha podczas wydechu. Staraj się wspierać swoje ciało oddechem podczas takich czynności jak wstawanie z krzesła, podnoszenie dziecka, etc.

 

 

  • Nie zapominaj o mięśniach dna miednicy. To, że nie rodziłaś siłami natury, nie oznacza, że twoje dno miednicy nie ucierpiało. Sama ciąża jest dla niego sporym obciążeniem, a podczas cc może czasem dojść do uszkodzeń nerwów lub bliznowaceń, które mają wpływ na działanie mięśni dna miednicy.
  • Stopniowo zwiększaj ilość czas spędzanego na nogach. Chociaż może to być kuszące, nie powinnaś spędzać całego dnia na leżąco, jeżeli chcesz, żeby rana po cięciu zagoiła się prawidłowo. Chodzenie zapewnia jej naturalną stymulację i zmniejsza ryzyko powstania zrostów.
  • Skonsultuj się z fizjoterapeutą połogowym. Nawet jeżeli nie odczuwasz żadnych niepokojących objawów warto się upewnić, że proces gojenia przebiega prawidłowo i dno miednicy działa tak jak trzeba. Fizjoterapeuta pokaże ci również jak możesz wykonywać masaż blizny, co jest jedną z najważniejszych rzeczy jakie możesz zrobić, żeby zapewnić sobie sprawny powrót do formy. Nawet jeżeli rana na zewnątrz ładnie się zabliźniła, blizny na głębszych warstwach tkanek mogą nadal dawać objawy, których nawet nie będzie kojarzyć z cc (jak ból podczas seksu, ból pleców, nietrzymanie moczu, wystający brzuch, a nawet problemy z ponownym zajściem w ciążę).
  • Nie ma jednoznacznej daty od kiedy możesz wrócić do ćwiczeń, ale większość ekspertów twierdzi, że przez pierwsze 10 – 12 tygodni powinnaś skupić się wyłącznie na ćwiczeniach oddechowych, ćwiczeniach dna miednicy oraz pracy nad prawidłową postawą i prawidłowym wykonywaniem codziennych czynności.

Zobacz te ten tekst – znajdziesz w nim prosty trening, idealny po zakończeniu połogu.

Może zainteresują cię również artykuły dotyczące odżywiania sprzyjającemu regeneracji poporodowej: tutaj i tutaj.

 

Leave a Reply

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • More Networks
Copy link
Powered by Social Snap