Brzuch w ciązy i po ciąży

dyskusja 16 komentarzy

picjumbo.com_HNCK7976_maly

Co zrobić, żeby brzuch po ciąży był znowu płaski? Jak schudnąć z brzucha? Ratunku, wyglądam jakbym była w trzecim miesiącu ciąży, co z tym zrobić? To zdecydowanie najczęstsze pytania jakie słyszę od kobiet po porodzie (czasem wiele lat po porodzie). Postanowiłam napisać ten tekst, żeby zebrać w jednym miejscu wszystkie informacje, bo niestety jest na ten temat sporo nieporozumień.

Ciąża a rozstęp mięśni prostych brzucha

W trakcie ciąży brzuch się powiększa, żeby pomieścić rosnące dziecko i wody płodowe. Do pewnego momentu mięśnie brzucha się rozciągają (głównie mięśnie proste, czyli te, które u bardzo wytrenowanych osób tworzą tzw. sześciopak tudzież kaloryfer). Mięsień prosty brzucha jest zbudowany z dwóch części połączonych w środku tzw. kresą białą. Kiedy brzuch dalej się powiększa, a mięśnie brzucha nie mogą się już bardziej rozciągnąć zaczynają się od siebie odsuwać. Tworzy się rozstęp kresy białej, zwany też rozejściem mięśni prostych brzucha, albo z łaciny diastasis recti. W dalszej części tekstu będę stosować te nazwy wymiennie. Według badań każda kobieta w ciąży ma rozejście mięśni brzucha, ale niestety nie każdej po porodzie mięśnie wracają na swoje miejsce.

Jakie czynniki mają wpływ na powstanie i wielkość rozejścia?

Po pierwsze, czynniki mające wpływ na wielkość brzucha w ciąży – duży płód, duża ilość wód płodowych, ciąża mnoga. Po drugie zbyt silna praca tłocznią brzuszną, czyli zbyt intensywna praca mięśniami brzucha w ciąży, ale również zbyt intensywne parcie w trakcie porodu. Inne czynniki ryzyka to kolejna ciąża, otyłość, ale również bardzo silne mięśnie brzucha przed ciążą (mają one wtedy mniejszą zdolność do rozciągania). Część z tych zagrożeń jest do uniknięcia.

Jestem w ciąży. Po czym poznać, że mam rozejście?

Jeżeli przy wstawaniu, schylaniu, podnoszeniu się zauważysz, że na brzuchu tworzy się wybrzuszenie lub mała wystająca górka oznacza to, że mięśnie brzucha zaczęły się już rozchodzić. Ale nie panikuj! Tak jak pisałam, w ciąży jest to normalne. Musisz jednak zacząć na siebie uważać, żeby nie pogłębić rozejścia. Przede wszystkim nie rób w ciąży brzuszków, ani żadnych innych ćwiczeń na mięśnie brzucha, które powodują zbliżanie do siebie ich przyczepów, czyli mostka i kości łonowej. Nie dźwigaj. Wstawaj zawsze przez bok odpychając się ręką od podłoża, nigdy podrywając się z leżenia na plecach. Staraj się nie przeć na toalecie, jeżeli masz zaparcia zrób wszystko, żeby je wyleczyć. Jeżeli zauważasz, że górka na brzuchu robi się coraz większa i dodatkowo odczuwasz silne bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa udaj się do fizjoterapeuty specjalizującego się w pracy z ciężarnymi. Bardzo pomocny jest tutaj kinesiotaping – umiejętnie rozmieszczone specjalne plastry wspomagają pracę mięśni brzucha odciążając je oraz wspomagając pracę mięśni posturalnych.

Przeczytaj więcej o tym jak bezpiecznie ćwiczyć mięśnie brzucha w ciąży.

Urodziłam, a brzuch dalej wisi, czy to rozejście mięśni brzucha?

Fotolia_106621959_Subscription_Monthly_Maly

Po porodzie mięśnie brzucha tracą swoją funkcjonalność – tak długo były rozciągnięte, że zapomniały jak powinny pracować. Trzeba im dać czas, żeby sobie to przypomniały oraz wspomóc je odpowiednimi ćwiczeniami. W żadnym wypadku nie można zaczynać zaraz po porodzie intensywnego treningu mięśni brzucha, bo przyniesie to efekty odwrotne od oczekiwanych. O ćwiczeniach w połogu będzie oddzielny tekst, teraz skupimy się na mięśniach brzucha.
Po porodzie mięśnie brzucha mogą się do siebie ponownie zbliżyć, uznaje się, że może to trwać do 12 miesięcy. Jeżeli jednak czas mija, wracasz powoli do wagi sprzed ciąży, a brzuch dalej jest duży i wisi może to oznaczać, że rozstęp się zadomowił. Kolejne oznaki to luźna, pomarszczona lub wisząca skóra na brzuchu, wystający pępek, uczucie, że nie masz kontroli nad mięśniami brzucha – nie jesteś w stanie ich napiąć, albo utrzymać napięcia przez dłuższy czas. Czasem dziewczyny mówią, że mają wrażenie jakby miały dziurę w brzuchu, często skarżą się również na bóle kręgosłupa.

Pierwszy krok – test na rozejście

Połóż się na podłodze, nogi zgięte w kolanach stopy oparte na podłodze. Z wydechem unieś lekko głowę i barki, tak jakbyś chciała zrobić brzuszek. Jedna ręka leży na podłodze lub podtrzymuje głowę, drugą kładziesz na brzuchu. Spróbuj wyczuć mięśnie brzucha przesuwając palce od mostka do pępka. Następnie przeprowadź wyprostowane i złączone palce wskazujący i środkowy wzdłuż całej kresy białej, od mostka do spojenia łonowego. Jeżeli możesz wsunąć dwa złączone palce między mięśnie proste brzucha (palce zapadają się do środka) test jest pozytywny, czyli masz rozstęp mięśni brzucha. Sprawdź w ten sposób całą długość mięśni. Zazwyczaj rozstęp jest największy na wysokości pępka.

Jeżeli rozstęp ma szerokość dwóch palców (ok 1,5 cm) uznaje się, że jest on fizjologiczny (nie wymaga rehabilitacji, zalecane są natomiast odpowiednie ćwiczenia na wzmocnienie mięśnia poprzecznego brzucha). Jeżeli pomiędzy mięśnie brzucha wpadają ci trzy palce lub więcej koniecznie skonsultuj się ze specjalistą – lekarzem lub fizjoterapeutą połogowym. To naprawdę ważne – są różne rodzaje rozstępu i wymagają one różnego traktowania. Czasem wskazana jest terapia manualna, czasem kinesiotaping, a przy naprawdę dużym rozstępie i przepuklinach możesz zostać skierowana są na operację.

rozstep_sprawdzanie

Dzisiaj wyszedł mi tekst głównie o brzuchu w ciąży. Ale prawda jest taka, że właśnie w ciąży mamy duży wpływ na to, jak będzie wyglądał nasz brzuch po porodzie. Oczywiście uwarunkowania genetyczne, wielkość dziecka, czy przebieg porodu są poza naszą kontrolą. Ale na wiele rzeczy mamy wpływ i warto o tym wiedzieć. Ale nie martwcie się. W kolejnym tekście skoncentruję się już tylko na okresie po porodzie, napiszę czego nie można robić, a co jest wskazane przy rozstępie. Napiszę też jak ja poradziłam sobie z rozejściem mięśni brzucha. A jeżeli zastanawiasz się jakie ćwiczenia na brzuch będą dla ciebie bezpieczne zajrzyj koniecznie do tekstu, w którym opisuję 15 moich ulubionych ćwiczeń na brzuch. Zobacz też jakie jest 8 powodów, dlaczego twój brzuch po porodzie nie jest płaski.

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Nawet jeżeli test nie wykazał rozstępu kresy białej bądź dla swojego brzucha łaskawa. W trakcie ciąży przeszedł naprawdę sporo i teraz potrzebuje trochę czasu, żeby dojść do siebie. Jeszcze zdążysz go wyrzeźbić.

Dajcie znać czy tekst był dla was przydatny i czego jeszcze chciałybyście się dowiedzieć.

Jeżeli temat cię zainteresował ściągnij mojego ebooka „Chcę mieć płaski brzuch!”.