Ciężarne na maty!

dyskusja Brak komentarzy

Dlaczego z uporem maniaka namawiam kobiety w ciąży do aktywności fizycznej?

W moim życiu zawodowym mam dwie obsesje – mięśnie dna miednicy i aktywność fizyczna kobiet w ciąży. Gdy tylko ktoś chce mnie słuchać, w sumie gdy nie chce często też, opowiadam dlaczego są one moim zdaniem tak ważne. O ile z dnem miednicy problemem jest raczej brak informacji i ewentualnie tabu związane z „tymi” częściami ciała, o tyle z ciężarnymi mam większy zgryz.

Kobiety w ciąży, zwłaszcza pierwszej, boją się ćwiczyć. Boją się o siebie, boją się o swoje dziecko. Sytuacji nie polepszają lekarze ginekolodzy, którzy często na wszelki wypadek zabraniają kobietom ćwiczyć. A tymczasem, jak stwierdziła jakiś czas temu moja ciężarna koleżanka, powinni je wręcz zachęcać. Serio. Jeżeli przed ciążą byłaś aktywna, nic nie stoi na przeszkodzie żebyś dalej ćwiczyła (z wyłączeniem sportów urazowych i powodujących duże wstrząsy). Jeżeli do tej pory prowadziłaś raczej siedzący tryb życia, to właśnie nadszedł moment, żeby zacząć się ruszać! Dlaczego to takie ważne? Bo zostało udowodnione, że bezpieczna, odpowiednio dobrana aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na przebieg ciąży i porodu, oraz na rozwijające się w brzuchu dziecko. Z naciskiem na bezpieczna i odpowiednio dobrana. Dzisiaj chcę was przekonać, że warto ćwiczyć w ciąży.

Wpływ ćwiczeń na przebieg ciąży i dolegliwości ciążowe

W jaki sposób ćwiczenia przygotowują ciało kobiety do zmierzenia się z zachodzącymi w nim podczas ciąży zmianami i wiążącymi się z nimi dolegliwościami? Przede wszystkim poprawiają funkcjonowanie układu krążenia i oddechowego, co wpływa na podniesienie ogólnej wydolności organizmu. Usprawniają i uelastyczniają stawy, wzmacniają mięśnie utrzymujące brzuch, mięśnie przykręgosłupowe, co wpływa korygująco na postawę. Z aspektów bardziej estetycznych – przeciwdziałają rozstępom skóry. Na pewno wiele kobiet się ucieszy słysząc, że ćwiczenia działają przeciwżylakowo i przeciobrzękowo, a także przeciwdziałają zaparciom. Poprawiają gospodarkę cukrową, co przeciwdziała i łagodzi objawy cukrzycy ciążowej. Wzmacniają mięśnie dna miednicy i uczą świadomego ich napinania i rozluźniania. Ćwiczenia oddziałują również na sferę psychiczną – poprawiają samopoczucie, przeciwdziałają depresji ciążowej, pomagają budować świadomość swojego ciała i tworzyć więź z dzieckiem. Badania i statystyki potwierdzają, że u kobiet aktywnych fizycznie rzadziej występują takie patologie ciąży jak przedwczesny poród, przenoszenie ciąży, nieprawidłowe ułożenie płodu. No i na koniec, chociaż pewnie powinnam o tym napisać na początku, ćwiczenia przeciwdziałają otyłości ciążowej i przyczyniają się do szybszego odzyskania sprawności fizycznej i równowagi psychicznej w czasie połogu.

Ćwiczenia w ciąży jako forma przygotowania do aktywnego porodu

To jednak nie wszystko. Ćwiczenia dla ciężarnych to również forma przygotowania do porodu. Kobieta, która przez okres ciąży była aktywna, ma lepszy kontakt z własnym ciałem, ma lepszą tolerancję wysiłkową i wyższą wydolność. Dzięki temu jest lepiej przygotowana do wysiłku jakim jest poród. A jest to wysiłek nie byle jaki – wydatek energetyczny jest porównywany do przebiegnięcia maratonu.

Inne korzyści dla porodu to:

– skrócenie poszczególnych okresów porodu, szybsze rozwieranie szyjki macicy

– mniejsza bolesność skurczów partych

– większa szansa na ochronę krocza podczas porodu (tutaj kluczowy jest trening mięśni dna miednicy)

– łatwiejsza praca z oddechem w czasie porodu

– świadome poszukiwanie pozycji zmniejszających odczucia bólowe

– łatwość i naturalność przebywania w pozycjach wertykalnych w czasie porodu

– kontakt i współdziałanie z dzieckiem w czasie porodu

– zadaniowe podejście do porodu

– niższy wskaźnik hospitalizacji poporodowej

– szybszy i łatwiejszy powrót do formy po porodzie

Ćwicząc w ciąży pomagasz również swojemu dziecku

Ćwiczenia podejmowane przez przyszłą mamę mają również nieoceniony wpływ na płód. Przyspieszone krążenie powoduje lepsze dotlenienie płodu i efektywniejszy transport składników odżywczych do łożyska (ważne zwłaszcza dla kobiet cierpiących w ciąży na anemię). Wspominałam już o budowaniu kontaktu z dzieckiem – doceniają to zwłaszcza kobiety w kolejnej ciąży. Starsze dzieci potrafią być tak absorbujące, że zajęcia to jedyny czas, kiedy mogą świadomie pobyć ze swoim nienarodzonym dzieckiem. Ćwiczenia zapewniają stymulację prenatalną płodu – poprzez ruch i głos matki, muzykę, dotykanie brzucha. Mają również wpływ na ułożenie płodu oraz stan ogólny dziecka po urodzeniu. Dzieci mam aktywnych w ciąży mają zazwyczaj wyższą punktację w skali Apgar, niższe wskaźniki zachorowalności i umieralności, mają większe zdolności kognitywne, są spokojniejsze i mają mniejszą skłonność do kolki.

Jeżeli nie przemawiają do was korzyści, które same odniesiecie z ćwiczeń, to pomyślcie o dzieciach, mam nadzieję, że was to przekonuje. Pamiętajcie tylko, żeby skonsultować się najpierw z lekarzem prowadzącym ciążę. A jeżeli nie wyraża zgody na ćwiczenia, zapytajcie go dlaczego. Jeżeli nie cierpicie na żadną z dolegliwości stanowiących przeciwwskazania do aktywności w ciąży, nie ma możliwości, żeby odpowiednio dobrane ćwiczenia zaszkodziły wam lub dziecku. Kluczem jest tu sformułowanie odpowiednio dobrane. Najlepiej by było ćwiczyć z trenerem posiadającym wiedzę i doświadczenie w pracy z ciężarnymi. Jeżeli jednak nie macie takiej możliwości to polecam spacery i basen. Możecie również napisać do mnie – chętnie doradzę i pomogę w dobraniu odpowiednich ćwiczeń.

Jakie są wasze doświadczenia? Ćwiczyłyście będąc w ciąży? A może teraz jesteś w ciąży i ciągle się zastanawiasz czy ćwiczenia to dobry pomysł? Bardzo chętnie poznam wasze doświadczenia i opinie na ten temat.

Poczytaj więcej na temat aktywności fizycznej w ciąży:

Leave a Reply

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • More Networks
Copy link
Powered by Social Snap