Czy kręgosłup w ciąży musi boleć?

dyskusja Jeden komentarz

ból kręgosłupa w ciąży

Ciąża to niby nie choroba, ale potrafi porządnie dać w kość. Ból kręgosłupa w ciąży, to jedna z najczęstszych dolegliwości uprzykrzających życie kobietom spodziewającym się dziecka. Co gorsza, dolegliwości bólowe, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, dodatkowo pogłębiają się po porodzie. Czy tak musi być? Jestem przekonana, że nie!

Pisząc ten tekst, jestem w siódmym miesiącu drugiej ciąży i jak na razie ani razu nie bolał mnie kręgosłup. W pierwszej ciąży dość mocno dokuczał mi odcinek piersiowy, ale teraz czuję się świetnie. A przecież oprócz dziecka w brzuchu, mam jedno w domu, które czasem jeszcze bardzo chce, żeby wziąć je “na lęce”.

Co w takim razie się zmieniło, że, wbrew logice, mój kręgosłup działa teraz lepiej niż wcześniej? Zanim o tym, napiszę trochę o przyczynach bólu kręgosłupa w ciąży.

Dlaczego pojawia się ból kręgosłupa w ciąży?

Ma na to wpływ wiele czynników. Najważniejszym z nich jest zmieniona postawa ciała. Wraz z rosnącym rozmiarem i ciężarem brzucha, następuje przeniesienie środka ciężkości do przodu i przodopochylenie miednicy. Skutkuje to pogłębieniem lordozy lędźwiowej, skróceniem mięśni przykręgosłupowych i naciągnięciem więzadeł. Na to nakłada się dodatkowo zmniejszenie mobilności miednicy, rozluźnienie połączeń stawowych w obrębie miednicy oraz skrócenie mięśnia lędźwiowo – biodrowego.

Powiększająca się macica może wywierać nacisk na nerw kulszowy. W skrajnych przypadkach objawia się to rwą kulszową, ale mogą pojawiać się również delikatniejsze stany bólowe w obrębie kręgosłupa właśnie.

Nie bez znaczenia jest również wzrost masy ciała. Dodatkowe kilogramy w największym stopniu wywierają nacisk na stawy kończyn dolnych, ale również na stawy kręgosłupa.

Jak można sobie z tym poradzić?

Na niektóre czynniki nie mamy wpływu, ale z niektórymi możemy sobie doskonale poradzić, albo zminimalizować ich działanie. Co możesz zrobić, żeby zapobiec, albo zmniejszyć bóle kręgosłupa?

1. Ćwicz

Dobrze dobrany trening w ciąży powinien wzmacniać mięśnie grzbietu i głębokie mięśnie brzucha, oraz rozluźniać przykurczone mięśnie w obrębie bioder i kręgosłupa. Nie zapominaj też o mięśniach dna miednicy – ich dysfunkcje odbijają się na odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Bardzo ważne są również ćwiczenia oddechowe.

Wrzucam dwa przykładowe treningi skupiające się na tych kwestiach, ale pamiętaj, że każda bezpieczna aktywność fizyczna to profilaktyka stanów bólowych. Ćwicząc zwracaj uwagę na technikę, oddech i prawidłową pozycję. 

2. Pamiętaj o prawidłowej postawie i prawidłowym wykonywaniu codziennych czynności.

O tym trochę już pisałam. Przeczytaj jak się schylać i dźwigać, żeby chronić kręgosłup i poznaj 14 trików dla miednicy. 

3. Stosuj pozycje odciążające

Jeżeli kręgosłup już cię boli, na przykład po ciężkim dniu, kiedy sporo byłaś na nogach, ulgę powinny przynieść pozycje odciążające – leżenie na plecach z wałkiem pod kolanami lub leżenie na lewym boku z poduszką między kolanami.

4. Szukaj pomocy specjalisty

Kiedy nic innego nie pomaga, poszukaj fizjoterapeuty, który posiada doświadczenie w pracy z kobietami w ciąży. Będziesz zdziwiona jakie cuda mogą zdziałać wprawne ręce, kinesiotaping i odpowiednio dobrane ćwiczenia!

Po porodzie, kiedy będziesz nosić dziecko i karmić, bóle kręgosłupa mogą się niestety pogorszyć, dlatego zadbaj o swój kręgosłup jeszcze w ciąży.

Więcej artykułów na temat bezpiecznej aktywności w ciąży znajdziesz tutaj:


Myślę, że może Cię też zainteresować mój darmowy ebook „Ciąża łaskawa dla kręgosłupa – jak ćwiczyć kiedy spodziewasz się dziecka”

One Response

  1. Bebe Talent
    | Odpowiedz

    Nie musi. Mnie nie bolał nawet przez chwilę.

Leave a Reply

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • More Networks
Copy link
Powered by Social Snap