Ciąża to nie choroba.
Pewnie nie raz słyszałyście takie stwierdzenie, i co do zasady jest ono prawdziwe. Przebiegająca prawidłowo ciąża jest stanem fizjologicznym, z którym organizm kobiety jest sobie w stanie doskonale poradzić.
Jednak subiektywne odczucia ciężarnej, to już zupełnie inna sprawa. Ja będąc w ciąży miałam czasami wrażenie, że jest to jednak stan patologiczny, a nie fizjologiczny 😉
Lista dolegliwości, które uznaje się za normalne podczas ciąży jest naprawdę imponująca.
Teoretycznie w dobie internetu łatwo znaleźć rozwiązanie każdego problemu, ale ja czasem tonęłam w informacyjnym szumie i po przeczytaniu kilku artykułów byłam głupsza niż przed.
Dlatego zebrałam dla was w jednym artykule wszystkie najpopularniejsze dolegliwości ciążowe i sprawdzone sposoby radzenia sobie z nimi.
Poranne nudności
To często pierwszy objaw ciąży, czasem zanim w ogóle się dowiemy, że spodziewamy się dziecka. Nie każda kobieta na nie cierpi, ale te, które ich doświadczają zazwyczaj kiepsko je znoszą. Ja wprawdzie nie wymiotowałam, ale przez trzy miesiące było mi niedobrze, czułam się jak podczas najdłuższego kaca w życiu 🙁
Co pomaga?
- przed wstaniem z łóżka spróbuj coś przegryźć – krakersa lub niesłodkiego herbatnika
- powoli wstawaj z pozycji leżącej lub siedzącej, żeby nie pogarszać sytuacji ewentualnymi zawrotami głowy
- pij napary: z imbiru z cytryną (mi pomagał), z mniszka lekarskiego lub mięty
- moja pani ginekolog poleciła mi syrop Gaviscon i on też pomagał
Bóle głowy
Kolejna dolegliwość, która często uprzykrza pierwsze miesiące ciąży. Pamiętaj, że większość leków przeciwbólowych jest niewskazana w ciąży.
Co pomaga?
- ćwiczenia oddechowe
- sen
- szklanka wody
- uciskanie i delikatny masaż punktów akupresurowych: u nasady nosa pomiędzy brwiami, skronie, pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym i pomiędzy dużym paluchem a drugim palcem stopy
- jeżeli nic nie pomaga, a ból jest bardzo uciążliwy, weź lek przeciwbólowy zawierający paracetamol. Nigdy ibuprofen albo aspirynę.
Zaparcia
Częsta przypadłość ciążowa powodowana przez podwyższony poziom progesteronu. Również żelazo, które często jest zalecane ciężarnym przez lekarza prowadzącego ciążę może się przyczynić do tego problemu.
Co pomaga?
- aktywność fizyczna
- ćwiczenia oddechowe – oddech przeponowy torem brzusznym – naturalny masaż organów wewnętrznych
- duża podaż płynów, zwłaszcza ciepłej wody
- dieta bogatoresztkowa
- suszone śliwki
- kleik z siemienia lnianego
Zgaga
Kolejna dolegliwość ze strony układu pokarmowego. Ta wątpliwa przyjemność została mi oszczędzona, ale wiem od moich klientek, że jest dość powszechna.
Co pomaga?
- powolne spożywanie posiłków, raczej mniejsze porcje, ale częściej
- podczas posiłków nie popijaj
- kefir, maślanka, koper włoski i migdały łagodzą objawy
Bóle podrzusza
Wyjątkowo niepokojące, bo od razu zaczynamy się zastanawiać czy z dzieckiem wszystko w porządku, albo czy to nie skurcze rozpoczynające poród. Jeżeli nie są bardzo bolesne, nie utrzymują się długo, ani nie powtarzają regularnie, prawdopodobnie to nic poważnego. Pamiętaj, że w drugiej połowie ciąży mogą występować skurcze przepowiadające, i choć bywają bolesne, nie jest to objaw niepokojący.
Co pomoaga
- odpoczynek
- zmiana pozycji, najlepiej na taką, która odciąża miednicę, np. klęk podparty na przedramionach, albo leżenie na plecach z ugiętymi kolanami i poduszką pod biodrami
- No-Spa lub Magnez
- jeżeli ból jest silny i nie przechodzi udaj się na Izbę Przyjęć. Nawet jeżeli ból jest lekki, ale czujesz się zaniepokojona pojedź do szpitala lub skontaktuj się ze swoim lekarzem. Ufaj swojej intuicji. Poza tym stres i niepokój szkodzi tobie i dziecku.
Bóle pleców
Zazwyczaj w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, chociaż mi przez całą ciążę dokuczały bóle odcinka piersiowego.
Co pomaga?
- prawidłowa postawa
- aktywność fizyczna
- ciepłe kąpiele (ale nie gorące!)
- okłady, masaże, kinesiotaping – najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą, który ma doświadczenie w pracy z ciężarnymi
Skurcze łydek
Wyjątkowo częste w ciąży, zazwyczaj dość bolesne, zwłaszcza w nocy.
Co pomaga?
- rozciągnij łydkę, czyli zadrzyj palce na siebie
- przenieś ciężar ciała na drugą nogę
- regularne ćwiczenia rozciągające
- suplementacja magnezem (po konsultacji z lekarzem)
Anemia
Kobiety w ciąży mają zazwyczaj niższy poziom żelaza, jednak przy bardzo niskim poziomie konieczna jest suplementacja – zawsze decyzję podejmuje lekarz. Przez całą ciążę należy natomiast pamiętać o prawidłowej diecie:
Co pomaga?
- czerwone mięso z pewnego źródła, wątróbka
- kasza jaglana
- buraki
- suszone owoce
- ciemnozielone warzywa, wodorosty, glony, suszony jęczmień
- napar z pokrzywy
Żylaki
W czasie ciąży w ciele kobiety jest o ok 35% więcej krwi krążącej. Pod skórą, zwłaszcza na piersiach, widać wyraźnie naczynia krwionośne, często dochodzi również do rozdęcia żył, czyli żylaków.
Co pomaga?
- ćwiczenia usprawniające krążenie
- unoszenie nóg do góry i oparcie o ścianę
- rajstopy przeciwżylakowe
- maść z kasztanowca
- witamina C
Hemoroidy
To nic innego jak żylaki w obrębie odbytnicy. Nieprzyjemna i bolesna dolegliwość, która niestety często zostaje również po porodzie. Hemoroidy mają kilka stopni, ostatni wiąże się z koniecznością operacji. Dlatego nie można ich bagatelizować.
Co pomaga?
- duża podaż płynów
- aktywność fizyczna
- trening dna miednicy, zwłaszcza zwieracza odbytu (tylko przy hemoroidach pierwszego i drugiego stopnia, kiedy nie są one widoczne na zewnątrz)
- maść z kasztanowca
- czopki na hemoridy (np.Hemorectal)
- okłady z zimnej glinianki
- przy hemoroidach drugiego i kolejnych stopni konieczna jest diagnostyka lekarska. Jeżeli masz uczucie ciała obcego w odbycie lub zauważasz jasnoczerwone smugi krwi na stolcu koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Zatrzymanie wody – obrzęki
Obrzęki zazwyczaj dotyczą dłoni, nadgarstków i kostek, najbardziej dokuczają wieczorami i podczas upałów. Pewnie większość z ciężarnych zna sytuację, kiedy ulubione buty okazują się za ciasne, a noszonego od lat pierścionka nie da się włożyć na palec. Za tę sytuację odpowiadają hormony i zwiększona ilość krwi w organizmie. Obrzęki są wprawdzie nieprzyjemne, ale na szczęście niegroźne i mijają zazwyczaj od razu po porodzie. Jeżeli jednak zauważysz, że się nasilają i towarzyszą im bóle lub zawroty głowy i nudności, koniecznie zgłoś się do lekarza, bo mogą to być oznaki zatrucia ciążowego.
Co pomaga?
- regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza ćwiczenia przeciwżylakowe i przeciwobrzękowe – krążenia, zgięcia i wyprosty, itp.
- spacery
- ułożenie nóg powyżej ciała i oparcie ich na przykład na krześle, piłce, albo dużej poduszce
- kąpiele stóp z dodatkiem soli
- zimny prysznic nóg
- przynajmnije 2 lity wody dziennie
- lekka, zrównoważona dieta
Problemy ze snem
Bardzo wiele kobiet ma w ciąży problemy ze snem. Składa się na to kilka czynników. Nie zawsze można spać w ulubionej pozycji, na przykład ja przed ciążą zawsze spałam na brzuchu, więc potem musiałam się przyzwyczaić do spania na boku. Jestem nam ciężko i niewygodnie, dodatkowo dziecko się rozpycha i porusza. Często się zdarza, że ze snu wyrywa nas ból kręgosłupa albo bioder. Do tego dochodzi bezsenność ciążowa i nieustające wycieczki do toalety. No trudno się wyspać, a wszyscy mówią, że po urodzeniu dziecka będzie o to jeszcze trudniej 😉
Co pomaga?
- wygodne łóżko – materac nie powinien być zbyt miękki, a kołdra zbyt gruba.
- wygodna pozycja. Zazwyczaj zaleca się spanie na lewym boku, ponieważ wtedy nie jest uciskana żyła główna. Jednak zespół żyły głównej nie jest aż tak powszechnym zjawiskiem jak się wydaje. Dlatego jeżeli wygodnie ci się śpi na plecach, zwłaszcza w początkowym okresie ciąży, kiedy brzuch nie jest jeszcze bardzo duży, spokojnie możesz tak spać. Kiedy brzuch robi się duży, faktycznie najwygodniejsza jest pozycja na lewym boku. Dobrze jest również położyć jedną poduszkę pod brzuch, a drugą pomiędzy nogi, albo zaopatrzyć się w specjalną poduszkę – rogal dla ciężarnych.
- aktywność fizyczna i spacery
- regularne wietrzenie sypialni
- lekkostrawna dieta
Dziewczyny, a wy jakie miałyście dolegliwości w czasie ciąży i jak sobie z nimi radziłyście?
Przeczytaj też, przy jakich dolegliwościach ciążowych warto trochę poćwiczyć, a jakie są przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej.
4 Responses
Joanna Kokoszkiewicz
Kasia, miałam chyba większość z tych dolegliwości. Szkoda, że wtedy nie miałam tej wiedzy. Na zgagę, zmorę w tamtym okresie, brałam po prostu apteczne leki dozwolone dla kobiet w ciąży.
Kasia Wawrzycka
Mnie zgaga ominęła na szczęście, ale nudności (całodzienne, bynajmniej nie poranne) do dziś wspominam z przerażeniem 😉
Patrycja Banasik
Mnie za to nękały jakieś wahania nastrojów. Straszny z tym miałam problem, ale szybko sytuacja się poprawiła odkąd zaczęłam stosować ovarin, odpowiedzialny za uregulowanie gospodarki hormonalnej.
Kasia Wawrzycka
Znam to. Ja się kiedyś popłakałam bo… mąż nie schował śmietany do lodówki 😀