DVD z ćwiczeniami dla kobiet w ciąży – moje recenzje cz.4

dyskusja Brak komentarzy

Ostatnia recenzja płyty z ćwiczeniami dla ciężarnych jaką mam dla was to propozycja Angeliki Pióro. Przećwiczyłam dwie jej płyty – “Ćwiczenia dla trzeciego trymestru” (2 płyty) i “Streching” (1 płyta). Angelika nagrała również zestawy dla pierwszego i drugiego trymestru, ale tych nie testowałam na sobie. Zanim przejdę do recenzji, jeszcze jedna uwaga. Niedawo Angelika wypuściła nowe edycje płyt z ćwiczeniami, które nagrała będą w drugiej ciąży. Ja mam stare edycje, nagrane wcześniej, i ich będzie dotyczyć ta recenzja.

Co znajdziesz na płycie „Trening dla kobiet w 3 trymestrze”

Ćwiczenia dla 3 trymestru to trening typowo wzmacniający z użyciem hantli. Na płycie są cztery zestawy, w każdym znajdują się 4 ćwiczenia, które powtarzamy w czterech seriach. W jednej serii jest niedużo powtórzeń – od 8 do 12, ale po wykonaniu 4 serii naprawdę czuć ćwiczone mięśnie. Przyznam, że dla mnie było to dość monotonne i przy trzeciej serii byłam już troszkę znudzona. Chyba po prostu odwykłam od takiego treningu. Ale trzeba przyznać, że ćwiczenia są dobrze przemyślane, tak, żeby pracowało całe ciało. Część ćwiczeń jest izolowana, a przy niektórych angażowane jest całe ciało. Fajnie, że jest sporo ćwiczeń na mięśnie ramion i grzbietu, bo te partie ciała są często pomijane przez kobiety, nie tylko w ciąży.

Bezpieczeństwo i dobór ćwiczeń

Niestety nie wszystkie ćwiczenia są bezpieczne. Angelika proponuje między innymi brzuszki. Ruch jest wprawdzie niewielki, a plecy wsparte na poduszkach, ale nadal uważam, że to niedobre ćwiczenie dla kobiet w ciąży. To już nawet nie chodzi o tym, że generalnie nie lubię tego ćwiczenia. Po prostu nie widzę sensu wzmacniania mięśni prostych brzucha, które w ciąży ulegają rozciągnięciu. Dodatkowo takie ćwiczenie zwiększa ryzyko rozejścia kresy białej. Nie, nie i jeszcze raz nie. Są lepsze i bezpieczniejsze sposoby na wzmacnianie mięśni core, które borą udział w porodzie i są nam potrzebne w codziennym życiu. Mięśnie proste brzucha do nich nie należą. O tym jak ćwiczyć mięśnie brzucha w ciąży pisałam tutaj.

Nie do końca pasuje mi też sposób prowadzenia treningu, wydał mi się mało dynamiczny, na co wpływ może mieć też brak muzyki. Ale to moje subiektywne wrażenie i ty możesz odbierać to zupełnie inaczej.

Natomiast zdecydowanie brakuje mi dwoch ważnych elementów – ćwiczen oddechowych, albo chociaż świadomego zaanagżowanie oddechu podczas innych ćwiczeń oraz ćwiczen mięśni dna miednicy. Te elementy zostały zupelnie pominięte. Trochę za malo Angelika mówi o prawidłowej technice i postawie podczas treningu.

Streching

Na płycie streching znajdziecie dwa półgodzinne zestawy z ćwiczeniami rozciągającymi i krótki film z ćwiczeniami oddechowymi. Angelika nagrywała filmy na wakacjach i to niestety widać, jakość jest gorsza niż jej nagrania studyjne.
Podczs ćwiczeń rozciągający głos leci z offu, ćwiczeniom towarzyszy spokojna muzyka (chociaż mnie troszkę irytowała). Angelika mówi w sposób bardzo spokojny, czasem wręcz usypiający. Poszczególne pozycje są trzymane dość długo, niektóre mogą być męczące. Ale zaproponowane ćwiczenia są fajne, rozciągane są wszystkie partie ciała, w sposób bezpieczny. Przyznam jednak, że ciężko mi było wytrwać do końca treningu, bo połączenie muzyki, baaardzo spokojnego głosu i długiego trwania w pozycji troszkę mnie znudziło i zmęczyło psychicznie. Co nie znaczy, że tobie ten trening nie przypadnie do gustu, każda z nas lubi co innego. Jeżeli chcesz się porozciągać, albo jesteś zmęczona i nie masz siły na inny trening, to zdecydowanie powinnaś wypróbować tę płytę.

Ćwiczenia oddechowe

Największym rozczarowaniem był dla mnie film z ćwiczeniami oddechowymi. Moim zdaniem ćwiczenia oddechowe to jeden z najważniejszych elementów treningu w ciąży. Niestety te zaproponowane przez Angelikę trudno nazwać ćwiczeniami. Nie ma żadnej instrukcji, widzimy jedynie ćwiczącą i słyszymy muzykę. Zupełnie nie wiadomo co robić i jak oddychać, trudno cokolwiek wywnioskować patrząc na Angelikę. Co więcej w większości ćwiczeń zupełnie nie angażuje ona przepony i oddycha szczytami płuc – praca klatki piersiowej i brzucha jest zupełnie niewidoczna. Brak też jakichkolwiek informacji na temat oddechu przygotowującego do porodu.
Co jakiś czas, zamiast Angeliki, widzimy ujęcia kwiatów, drzew, albo falującego morza. Byłoby to naprawdę fajne, gdyby w tym czasie podane były jakieś instrukcje dotyczące oddechu lub relaksacji, a tak jak jest, nie ma to niestety większego sensu.

Dla kogo ta płyta

Podsumowując, płytę “Ćwiczenia w trzecim trymestrze” polecam dziewczynom, które lubią trening siłowy i wzmacniający, zwłaszcza z hantlami, idealnie, jeżeli wcześniej ćwiczyły i znają prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń. Tylko nie róbcie brzuszków! I uzupełnijcie trening o elementy, których na płycie brakuje.
Zestawy strechingowe jak najbardziej tak, zwłaszcza jeżeli szukacie dłuższych, kompleksowych treningów rozciągających. Natomiast ćwiczenia oddechowe z tej płyty możecie sobie darować.

Przeczytaj też pozostałe recenzje:

Płyta Anny Lewandowskiej

Płyta Fit Mom Ani Dziedzic

Fitnes w czasie ciąży Erin O’Brien

Leave a Reply

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • More Networks
Copy link
Powered by Social Snap