Jak dobierać ćwiczenia w ciąży?

dyskusja 45 komentarzy

Kobieta w ciąży trzyma matę do ćwiczeń i hantle

Trening dla mam powstał między innymi po to, żeby promować aktywność fizyczną w ciąży.

O tym jakie korzyści dla ciężarnej i dla dziecka dają ćwiczenia w ciąży oraz jakie są ogólne zasady treningu prenatalnego pisałam w poprzednich postach.

Jestem przekonana, że bezpieczna, umiarkowana aktywność ma zbawienny wpływ na przebieg ciąży i porodu, a co za tym idzie za początek macierzyństwa.

Te pierwsze dni i tygodnie z dzieckiem często warunkują nasze podświadome postrzeganie macierzyństwa na długie lata. Jeżeli poród i połóg przebiegają w miarę bezproblemowo, dziecko nie sprawia dużych kłopotów, a kobiecie udaje się dość sprawnie wrócić do formy, jest większa szansa, że nie będzie postrzegała macierzyństwa jako drogi przez mękę pełnej poświęceń ze strony matki.

Jeżeli czytałyście poprzednie artykuły, to wiecie już, że ćwiczenia w ciąży to jeden z czynników, który ma ogromny wpływ na przebieg ciąży i porodu, na tempo i łatwość powrotu do formy, a nawet na to, czy dziecko będzie miało kolki.

Dlatego uważam, że ćwiczenia w ciąży mają wpływ nie tylko na samą ciąże, ale i na cale nasze przyszłe życie z dzieckiem. Pod warunkiem oczywiście, że są to odpowiednie ćwiczenia. Odpowiednie, czyli takie, które uwzględniają specyfikę ciąży.

W treningu ciążowym nie chodzi bowiem wyłącznie o to, żeby wyłączyć pewne ćwiczenia i dyscypliny, a poza tym robić to co zwykle. Jasne, nie musisz rezygnować z większość swoich ulubionych treningów. Powinnaś jednak wzbogacić je o ćwiczenia ukierunkowane na rehabilitację zmian, które zachodzą w twoim organizmie w trakcie ciąży.

Dzisiaj zajmę się właśnie tą specyfiką.

Pokażę wam co dzieje się z waszym organizmem w trakcie ciąży, zwłaszcza z układem kostno – stawowym i mięśniowym i co to oznacza dla waszego treningu.

Przyjrzę się również specyfice poszczególnych trymestrów, oraz tego jak różnicować trening w zależności od stopnia zaawansowania ciąży.

Zajmę się również ćwiczeniami, które mają na celu przygotowanie do porodu.

Kompetentny instruktor zajęć prenatalnych powinien to wszystko wiedzieć i odpowiednio ułożyć zajęcia. Ale jeżeli ćwiczycie same w domu, będziecie miały solidną bazę, żeby dobierać najkorzystniejsze dla was ćwiczenia w ciąży.

Zmiany w układzie kostno stawowym

Wraz z rosnącym brzuchem twój środek ciężkości przesuwa się o 2 centymetry do przodu. Łączy się z przodopochyleniem miednicy i odchyleniem tułowia do przodu. Na zmianę środka ciężkości ma również wpływ zmiana masy piersi i macicy. Prowadzi to do znacznego pogłębienia lordozy lędźwiowej i zwiększenia napięcia więzadeł w dolnym i środkowym odcinku kręgosłupa, a w konsekwencji do częstych bólów w tych obszarach. Żeby im zapobiec trzeba od samego początku pracować nad prawidłową postawą, oraz wzmacniać mięśnie głębokie, które pomagają w jej utrzymaniu – mięśnie grzbietu, mięśnie skośne i poprzeczny brzucha oraz mięśnie dna miednicy.  Na bóle w odcinku lędźwiowym może mieć również wpływ zmniejszenie ruchomości miednicy. Dlatego tak ważne w treningu prenatalnym są ćwiczenia mobilizujące tę część ciała. Są one również kluczowe w kontekście przygotowania ciała do porodu.

kobieta w ciąży ćwiczy z hantlami

Pogłębiona lordoza oraz przygięcie szyi mogą powodować osłabienie siły ramion, a nawet ich drętwienie. Tutaj znowu trzeba pracować nad prawidłową postawą, rozluźniać szyję oraz wzmacniać ręce. To ostatnie przyda się bardzo, kiedy dziecko będzie już na świecie ;).

Zmiana środka ciężkości i zwiększenie ciężaru piersi powodują ściąganie barków w dół i do przodu. Skutkuje to przykurczem mięśni piersiowych i rozciągnięciem mięśni grzbietowych. W konsekwencji kobiety w ciąży często cierpią na bóle głowy, karku i odcinka piersiowego kręgosłupa (to była moja zmora w ciąży). Trening prenatalny powinien więc zawierać elementy rozciągania mięśni piersiowych i otwierania klatki piersiowej. Z drugiej strony ważne jest również wzmacnianie mięśni grzbietu oraz prawidłowa postawa, ze szczególnym uwzględnieniem ustawienia łopatek i barków.

Generalnie trzeba tak dobierać ćwiczenia w ciąży, żeby rozciągać przykurczone mięśnie (głównie mięsień biodrowo – lędźwiowy, mięsień prostownik grzbietu, mięsień dwugłowy uda) i wzmacniać te nadmiernie rozciągnięte – mięsień pośladkowy, mięsień poprzeczny brzucha i mięśnie dna miednicy. Wyjątkiem jest tutaj mięsień prosty brzucha, który wprawdzie ulega rozciągnięciu, ale nie wzmacniamy go, żeby nie zwiększyć ryzyka wystąpienia rozejścia kresy białej.

Kobieta w ciąży ćwiczy na macie

Wraz ze wzrostem masy ciała przeciążeniom ulegają stawy kończyn dolnych, co skutkuje często koślawieniem kolan, płaskostopiem lub deformacją stóp. Wy też musiałyście po ciąży wyrzucić cześć butów, bo zrobiły się za małe? Dodatkowo od 20 tygodnia ciąży zaczyna się wydzielać relaksyna, która powoduje wzmożoną ruchomość we wszystkich stawach. Trzeba więc zwrócić uwagę na poprawność wykonywanych ćwiczeń (np. czy podczas przysiadów nie są koślawione kolana) oraz włączyć do treningu ćwiczenia stabilizacyjne oraz koordynacyjne.

Planując swoją aktywność w ciąży, nie możesz również zapomnieć o ćwiczeniach ogólnokondycyjnych. Świetnie sprawdzają się delikatne cardio, spacer, basen, nordic walking, rower stacjonarny i bieganie, jeżeli trenowałaś je przed ciążą. Warto włączyć również ćwiczenia przeciwzakrzepowe i poprawiające krążenie, ćwiczenia oddechowe, oraz ćwiczenia rozciągające i relaksacyjne.

Dobór ćwiczeń w poszczególnych trymestrach ciąży

Pierwszy trymestr

Zmiany fizyczne nie są jeszcze tak bardzo widoczne gołym okiem. Zachodzą liczne, drobne zmiany adaptacyjne w organizmie, ale brzuch jeszcze nie przeszkadza. Problemem przez te pierwsze trzy miesiące mogą być nudności i wymioty, zmęczenie i senność, obniżona wydolność fizyczna i pewna labilność emocjonalna.

Kobieta, która była aktywna przed ciążą może spokojnie kontynuować swój trening. Kobiety, które do tej pory prowadziły raczej kanapowy tryb życia niech wstrzymają się z ćwiczeniami do ukończenia 12 tygodnia ciąży.

W pierwszym trymestrze można jeszcze wykonywać ćwiczenia w leżeniu na brzuchu, można również ćwiczyć mięśnie brzucha. Warto od samego początku włączyć do treningu ćwiczenia oddechowe i trening mięśni dna miednicy.

Drugi trymestr

Zazwyczaj ustępują nudności i zmęczenie, wraca energia, często zdwojona. Większość kobiet w tym okresie ciąży czuje się najlepiej. Z drugiej strony zmiany w ciele są już dużo większe. Zmienia się środek ciężkości, rozluźniają się więzadła odcinka lędźwiowego kręgosłupa, spojenia łonowego i stawów krzyżowo-biodrowych. Pojawiają się bóle kręgosłupa. Matka zaczyna czuć ruchy dziecka, a dziecko czuje nasze ruchy i słyszy muzykę.

W drugim trymestrze nie powinno się już wykonywać ćwiczeń w leżeniu na brzuchu, ani ćwiczyć mięśni brzucha. Podczas leżenia na plecach i na prawym boku mogą pojawić się duszności i zawroty głowy. Trzeba również zmniejszyć intensywność treningów do takiego poziomu, który pozwala na swobodną rozmowę. Szczególnie wskazane są w tym okresie ćwiczenia wzmacniające nogi i pośladki, mięśnie grzbietu, mięśnie skośne i poprzeczny brzucha. Kontynuujemy trening mięśni dna miednicy i ćwiczenia oddechowe. Warto włączyć do treningu ćwiczenia mobilizujące i odciążające miednicę i ćwiczenia antyzakrzepowe.

Trzeci trymestr

Bywa męczący ze względu na przyrost wagi i dodatkowe obciążenie, które trzeba dźwigać, częste obrzęki, bóle kręgosłupa i stawów oraz trudności z oddychaniem spowodowane uciskiem na żebra i przeponę.

W trzecim trymestrze obowiązują wszystkie zalecenia dotyczące drugiego trymestru. Należy jednak jeszcze bardziej obniżyć intensywność treningu oraz położyć większy nacisk na relaksację i rozluźnianie oraz ćwiczenia oddechowe. Po ukończonym 37 tygodniu ciąży do treningu powinny zostać włączone elementy przygotowania do porodu (pozycje, oddychanie, rozluźnianie mięśni dna miednicy).

Kobieta w ciąży ćwiczy

Na koniec mała rada dla wszystkich dziewczyn, które przed ciąża były bardzo aktywne i trudno im pogodzić się z koniecznością zwolnienia tempa i zmniejszenia obciążenia treningowego. Potraktujcie ten czas jako okazję to pracy nad aspektami, które były do tej pory zaniedbywane, jak praca z oddechem, prawidłowa postawa. Popracujcie nad mięśniami dna miednicy, głęboką stabilizacją, rozciąganiem i rozluźnianiem. Gwarantuję wam, że ta praca popłaca. Widzę to po sobie. Teraz, dwa lata po porodzie, jestem w lepszej formie niż byłam kiedykolwiek przedtem. Mam dużo większą świadomość ciała, zdecydowanie poprawiłam technikę wykonywania ćwiczeń, praktycznie nie zdarzają mi się kontuzje i przeciążenia. Potraktuj więc ćwiczenia w ciąży jako okazję do jeszcze lepszego poznania swojego ciała.

Inne artykuły na temat treningu w ciąży, które mogą cię zainteresować: