Ciąża potrafi być prawdziwym zaskoczeniem, ale równie często jest też planowana i wyczekiwana. Dla tych z was, które są na etapie oczekiwania na upragnione dwie kreski mam 11 rad jak możesz przygotować swoje ciało do ciąży. Nie będę wchodzić w temat płodności i ewentualnych z nią problemów. Podsunę ci jedynie kilka pomysłów jak możesz przygotować już dzisiaj swoje ciało, żeby ciąża była dla ciebie lżejsza i przyjemniejsza, a powrót do formy po porodzie szybszy.
1. Wykonaj podstawowe badania
Jeżeli planujecie dziecko, warto udać się wcześniej do ginekologa i zrobić pakiet podstawowych badań. Lekarz wykona badanie ginekologiczne i USG narządu rodnego, żeby sprawdzić czy wszystko jest w porządku i wykluczyć ewentualne problemy. Powinnaś również dostać skierowanie na podstawowe badania krwi i moczu. Znowu, żeby sprawdzić, czy wszystkie wyniki są w normie, czy nie jest potrzebna suplementacja lub pogłębione badania. Lepiej się przebadać wcześniej, niż potem się denerwować.
2. Ocena stanu mięśni brzucha i mięśni dna miednicy przez fizjoterapeutę
Idealnie byłoby, gdybyś skonsultowała się również z fizjoterapeutą połogowym lub uroginekologicznym. Jest to szczególnie ważne, jeżeli planujesz kolejną ciążę. Warto wtedy sprawdzić jak poprzednia ciąża i poród odbiły się na twoim ciele i ewentualnie podjąć działania naprawcze. Ale zachęcam cię do takiej wizyty nawet jeżeli to będzie twoja pierwsza ciąża. Czasem nie jesteśmy świadome dysfunkcji mięśni dna miednicy, a w czasie ciąży mogą się one pogłębić. Co więcej, kiedy spodziewasz się dziecka, nie można stosować wielu technik terapeutycznych, więc warto zadbać o to przed ciążą. Moim zdaniem każda kobieta w ciąży powinna być pod opieką fizjoterapeuty, ale zdaję sobie sprawę, że jest to mało wykonalne przy obecnym stanie naszej służby zdrowia. Ale jeżeli masz taką możliwość, to akurat na tym nie powinnaś oszczędzać. Więcej o możliwościach jakie daje fizjoterapia w ciąży przeczytasz w tym wywiadzie.
3. Zacznij ćwiczyć i podnieś swoją wydolność
Jeżeli do tej pory nie mogłaś zmobilizować się do regularnych ćwiczeń to teraz zdecydowanie powinnaś! Podniesie to wydolność twojego organizmu, zwiększy świadomość ciała. Kiedy zajdziesz w ciążę, będziesz mogła kontynuować treningi, podczas kiedy dziewczyny, które wcześniej nie ćwiczyły muszą poczekać do końca pierwszego trymestru. A że warto być aktywnym w ciąży, to się rozumie samo prze się. A jak nie, to przeczytaj koniecznie ten artykuł.
4. Zacznij ćwiczyć mięśnie dna miednicy
Kobiety, które ćwiczyły mięśnie dna miednicy przed ciążą mają większą świadomość tego obszaru. Kiedy zaczynasz ćwiczyć dopiero w ciąży, możesz mieć większy problem z wyczuciem pracy mięśni, a są to jedne z najważniejszych ćwiczeń jakie możesz wykonywać w czasie ciąży. Więcej o tym jak i dlaczego ćwiczyć mięśnie dna miednicy tutaj.
5. Rób ćwiczenia oddechowe
Kolejny ważny element treningowy, który warto włączyć już na etapie przygotowania do ciąży to ćwiczenia oddechowe. Naucz się już teraz aktywować przeponę, bo później, kiedy brzuch będzie coraz większy jest to dużo trudniejsze. A ćwiczenia oddechowe to profilaktyka bólu kręgosłupa, rozejścia mięśni brzucha i dysfunkcji mięśni dna miednicy. I są po prostu niezbędne podczas porodu. Dlatego im wcześniej nauczysz swoje ciało oddychać przeponowo tym lepiej. Możesz zacząć od tego filmu.
6. Popracuj nad swoją postawą i wzmocnij mięśnie głębokie
W wyniku zmian zachodzących w organizmie kobiety ciężarnej zmienia się jej postawa. Jeżeli nakładają się na to skrzywienia i zwyrodnienia sprzed ciąży, może się okazać, że ciąża będzie dla ciebie trudnym okresem. Warto już teraz wzmacniać mięśnie głębokie, zwłaszcza kiedy przygotowujesz się do kolejnej ciąży i wiesz, że masz lub miałaś rozejście mięśni brzucha.
7. Naucz się wykonywać codzienne czynności chroniąc kręgosłup, dno miednicy i brzuch
Będzie to miało bardzo duże znaczenie podczas ciąży i warto nauczyć swoje ciało prawidłowego funkcjonowania zawczasu. Twój kręgosłup ci za to podziękuje! Nie wiesz co mam na myśli? Poczytaj więcej tutaj, i tutaj i jeszcze tutaj.
8. Zacznij stosować prawidłowe nawyki toaletowe
Kolejny obszar, o który warto się zatroszczyć jeszcze przed ciążą to nawyki toaletowe. Prawidłowa pozycja na toalecie to ochrona mięśni dna miednicy, ale również profilaktyka zaparć (zmora wielu kobiet w ciąży).
9. Nie zapominaj o zrównoważonej diecie
Większość kobiet w ciąży nie ma problemu ze zmotywowaniem się do zdrowego odżywiania, w końcu jedzą dla dwojga (ale nie za dwoje!). Ale jeżeli twoja dieta pozostawia wiele do życzenia, wprowadź zmiany już teraz. Nie chodzi mi w żadnym wypadku o odchudzanie, ale o zrównoważoną, bogatą w składniki odżywcze dietę. Po pierwsze odżywisz swój organizm i przygotujesz go do wyzwania jakim jest ciąża. Po drugie będzie ci łatwiej kontynuować zdrową dietę w ciąży, niż wdrażać ją od nowa stawiając czoła nudnościom i zachciankom.
10. Zrezygnuj z bardzo intensywnych treningów
Bardzo intensywne treningi to duży stres dla twojego organizmu i mogą utrudnić ci zajście w ciążę. Twoje ciało przeznacza całą energię na bieżące funkcjonowanie i regenerację, wchodzi w tryb przetrwania za wszelką cenę. Wysokie zużycie energii i wysoki poziom kortyzolu wydzielany podczas bardzo intensywnych treningów to dla twojego organizmu sygnał, że znalazł się w sytuacji zagrożenia życia. Może się więc zdarzyć, że będzie eliminował wszystkie inne obciążenia, a do takich należy przecież ciąża. Dlatego jeżeli planujesz dziecko, zmniejsz trochę obciążenie treningowe.
11. Odstaw używki
Już starając się o dziecko powinnaś odstawić wszystkie używki – papierosy, alkohol, narkotyki, napoje energetyzujące, mocną kawę i herbatę, biały cukier. Nie obciążaj swojego organizmu, bo przed nim naprawdę duże wyzwanie i będzie potrzebował wszystkich swoich mocy, żeby mu podołać.
1 Responses
Terapeutka mięśni dna miednicy, czyli wywiad nie tylko dla mam |
[…] Jeżeli pozwolisz, odeślę do tekstu, który jakiś czas temu napisałam na ten temat na blogu tutaj, bo wydaje mi się, że wyczerpuje on […]