Jak wiecie nie jestem dietetykiem, więc nie udzielam wam nigdy rad żywieniowych zostawiając to specjalistom. Ale oczywiście zdaję sobie sprawę z wagi prawidłowej, zróżnicowanej diety dla naszego zdrowia i sprawności. Pisząc dieta mam na myśli raczej odżywianie jako całość, niż jakiś rozpisany układ posiłków mających na celu redukcję wagi.
Co dla mnie oznacza słowo dieta i jak rozumiem zdrowe podejście do jedzenia
Często piszę, że to jak wykonujesz codzienne czynności, to jak oddychasz i jaką masz postawę jest nawet ważniejsze niż trening, który przecież zajmuje tylko niewielki wycinek twojego czasu. Odżywianie również zaliczam do tych codziennych czynności i jestem przekonana, że dostarczanie swojemu organizmowi odpowiednich składników odżywczych to niezbędne uzupełnienie aktywności fizycznej. Z drugiej strony, choćbyś nie wiem ile ćwiczyła, jeżeli będziesz karmić swój organizm byle czym, efekty twojej pracy nie będą zadowalające, zarówno pod względem szeroko pojętego zdrowia, jak i wyglądu zewnętrznego i samopoczucia. Uważam też, że dieta i ćwiczenia powinny być tak samo ważnymi składnikami zdrowego trybu życia i jestem przeciwna transakcyjnemu podejściu do jedzenia i treningu, czyli dzisiaj pobiegałam, więc mogę zjeść to ciastko, albo wczoraj zjadłam całą pizzę, więc dzisiaj muszę to spalić. Uważam, że ani jedzenie ani trening nie powinny być traktowane jako kara lub nagroda, bo to buduje bardzo niezdrowe podejście i wpędza nas w poczucie winy. A w końcu jedzenie i aktywność fizyczna powinny być źródłem radości i przyjemności!
Szczególne znaczenie diety w życiu młodej mamy
Ale nie o tym chciałam dzisiaj pisać. Chociaż nie leży w zakresie moich zawodowych kompetencji, tematyka zdrowego odżywiania bardzo mnie interesuje i na własne potrzeby dużo na ten temat czytam. Szczególnie ważne wydaje mi się to co jemy w kontekście regeneracji i rekonwalescencji naszego organizmu, a za taki szczególny okres uważam połóg. Dlatego kiedy byłam pod koniec ciąży zaczęłam się szczególnie interesować kwestiami związanymi z odżywianiem kobiety po urodzeniu dziecka. Temat mnie na tyle wciągnął, że zapisałam się na kurs online “Optimal nutrition & lifestyle for post natal healing & recovery”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza mniej więcej “Optymalne odżywianie i styl życia sprzyjające procesowi rekonwalescencji w okresie połogu”. Kurs był prowadzony przez dwie specjalistki – brytyjkę i amerykankę – i był na tyle ciekawy, że postanowiłam podzielić się z wami wnioskami.
Tutaj małe zastrzeżenie. Przekazuję wam wiedzę, którą zdobyłam na kursie, ponieważ uważam, że jest wartościowa. To nie są moje opinie, ani zalecenia, po prostu dzielę się tym, czego się dowiedziałam, a ty musisz sama zdecydować ile z tego weźmiesz dla siebie. Jestem też otwarta na dyskusje, zwłaszcza ze specjalistami z zakresu żywienia, ciekawa jestem waszej opinii i doświadczeń. Dzisiejszy tekst jest rodzajem wstępu do dłuższego cyklu, w którym poruszę takie tematy jak odżywianie wspierające system endokrynologiczny kobiety po porodzie, odżywianie wspierające terapię rozejścia mięśni brzucha i gojenie ran, czy pokarmy sprzyjające prawidłowej pracy jelit. Dajcie znać czy te tematy są dla was równie interesujące co dla mnie 😃
Czynniki sprzyjające i sabotujące proces poporodowej regeneracji organizmu
W ramach wprowadzenia jeszcze dwie kwestie – czynniki sprzyjające i niesprzyjające procesowi rekonwalescencji i regeneracji organizmu.
Czynniki antyzapalane, sprzyjające szybszemu leczeniu i regeneracji organizmu:
- pokrycie zapotrzebowania organizmu na kalorie i składniki odżywcze
- zdrowe białko
- woda
- witaminy
- minerały
- antyoksydanty / bioflawonoidy
- niezbędne kwasy tłuszczowe
- właściwe natlenienie
Czynniki prozapalne, utrudniające procesy gojenia:
- czynniki genetyczne
- palenie
- cukier
- steroidy
- cukrzyca
- leki stosowane w terapii nowotworów
- brak snu / złe nawyki związane ze snem
- antykoagulanty
- stres
- anemia
- kliniczne niedożywienie
- leki antyzakrzepowe
- przeciążona wątroba
Mam nadzieję, że was zaciekawiłam. Pozostałe wpisy tego cyklu:
2 Responses
Magdalena Magdziarz
Bardzo ciekawe. Mnie szczególnie interesuje odżywianie wspierające system endokrynologiczny kobiety po porodzie. Nawet nie wiedziałam, że można go poprzez odżywianie wspomóc.
Kasia Wawrzycka
O układzie hormonalnym będzie tekst za dwa tygodnie 🙂