Trening funkcjonalny dla mam w teorii i praktyce

dyskusja Brak komentarzy
trening funkcjonalny dla mam

Mój blog i cała moja działalność nie bez powodu nazywa się Trening dla mam. Kiedy zostałam mamą po raz pierwszy, na własnym ciele poczułam jak dużym wyzwaniem jest ten czas w życiu kobiety. To było niecałe sześć lat temu. Sześć lat w internecie to jest cała wieczność. Teraz jest naprawdę sporo merytorycznych, rzeczowych informacji na temat tego jak dbać o swoje ciało w czasie ciąży i po porodzie. Wtedy trzeba się było naprawdę naszukać. Trening dla mam to był mój pomysł na zapełnienie tej luki.

Bo to nie jest tak, że w ciąży i po porodzie trzeba po prostu robić te same ćwiczenia, tylko wolniej. Albo, że każdy trening dla początkujących będzie dobry dla kobiety, która niedawno urodziła dziecko. Tak, ćwiczenia są prostsze, tempo zazwyczaj spokojniejsze. Ale to co powinno wyróżniać aktywność w okresie okołoporodowym to jej cel. Najprościej można ująć to w ten sposób: trening w czasie ciąży ma Cię przygotować do porodu, trening w połogu i tuż po nim to czas rehabilitacji i cofania zmian, które zaszły w organizmie, a trening po połogu, to tak naprawdę trening do macierzyństwa.

Trening funkcjonalny dla mam, czyli co

Jasne, ćwicząc po porodzie często myślimy o zrzuceniu pociążowych kilogramów, poprawieniu kondycji czy wyrzeźbieniu brzucha. Ale jest jeszcze jeden aspekt, który powinnaś brać pod uwagę. Taki mocno życiowy. Kiedy jesteś mamą małego dziecka, chcesz czy nie chcesz, będziesz się dużo ruszać. I to z obciążeniem! Będziesz się schylać, podnosić, odkładać, przenosić, pchać, ciągnąć. A twoje obciążenie będzie się wiercić, zmieniać pozycję, a czasem płakać. I to wszystko będziesz robić ciałem, które może być osłabione, nie jest jeszcze w pełni sprawne, może mieć pewne dysfunkcje. Warto wziąć to wszystko pod uwagę i maksymalnie wykorzystać czas przeznaczony na ćwiczenia. Jeżeli jesteś choć trochę podobna do mnie, nie cierpisz pewnie na nadmiar czasu. Więc kiedy już uda Ci się go wygospodarować na trening, upewnij się, że ćwiczenia, które robisz …ułatwią Ci życie.

Więcej na ten temat mówiłam podczas jednej z transmisji live w grupie Mamo, trenuj ciało, żeby działało, której zapis znajdziesz poniżej.

To co, poćwiczymy?

Wiesz już, dlaczego dobór ćwiczeń po porodzie jest tak ważny. Mam nadzieję, że przy okazji zyskałaś dodatkową motywację do treningu. Bo to wcale nie jest tak, że jak jesteś mamą, jesteś skazana na ból pleców. Ale musisz swoje ciało trochę wesprzeć. Poniżej znajdziesz propozycję treningu, który może być takim wsparciem. Zobaczysz, że ćwiczenia nie są jakoś bardzo wymyślne. Ale jeżeli zrobisz je świadomie, pamiętając o postawie, oddechu i zaangażowaniu mięśni głębokich, szybko odczujesz różnicę. W poprzednim wideo omawiałam technikę niektórych ćwiczeń, więc jeżeli go nie obejrzałaś, to koniecznie do niego wróć.

Ciekawa jestem Twoich wrażeń po treningu. Jeżeli Ci się podobał i masz ochotę na więcej polecam Twojej uwadze moją platformę treningową BOSKI plan dla mam. Znajdziesz na niej bardzo różnorodne treningi, wszystkie przygotowane z myślą o mamach.

Leave a Reply

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • More Networks
Copy link
Powered by Social Snap