Pęcherz nadreaktywny

dyskusja Brak komentarzy

Artykuł o wysiłkowym nietrzymaniu moczu wzbudził wasze zainteresowanie i wiele emocji.
Drugą najczęstszą przyczyną problemów z kontynencją jest pęcherz nadreaktywny, który jest przyczyną nietrzymania moczu z parcia naglącego.

Na czym polega nietrzymanie moczu z parcia naglącego

Pęcherz nadreaktywny to schorzenie, którego przyczyną jest zazwyczaj nieprawidłowe działanie pęcherza moczowego (stąd uroczy obrazek chorego pęcherza na gorze ;). Osoby nim dotknięte odczuwają często bardzo silne, czasem nawet bolesne, parcie na pęcherz, pomimo tego, że nie jest on jeszcze wypełniony. Dodatkowo może dochodzić do niekontrolowanej utraty dużej ilości moczu przed dotarciem do toalety – wtedy mówimy o nietrzymaniu moczu z parcia naglącego.

Przyczyny

Nie ma pełnej jasności co do przyczyn pęcherza nadreaktywnego, ale najczęściej wymienia się:

  • cienką, wrażliwą śluzówkę pęcherza (np. na skutek niskiego poziomu estrogenu)
  • nieprawidłowe nawyki toaletowe (np. oddawanie moczu na zapas)
  • chroniczne zapalenie pęcherza, cewki moczowej lub śluzówki
  • opadanie narządów
  • zbyt mała podaż płynów
  • fizyczne lub psychiczne obciążenia
  • zaburzenia struktury nerwowej na linii pęcherz moczowy – układ nerwowy

Co robić?

Po pierwsze i najważniejsze – konsultacja lekarska! W przypadku pęcherza nadreaktywnego konieczne jest zdiagnozowanie przyczyn i wdrożenie odpowiedniej terapii farmakologicznej. Równolegle z terapią (ale nie zamiast niej) można stosować wspomagająco:

  • ćwiczenia oddechowe
  • trening mięśni dna miednicy nastawiony na wyciszenie i zrównoważenie napięć. Wykorzystuje się tutaj tzw. odruch Mahony’ego – napięcie mdm powoduje rozluźnienie pęcherza. Trening mdm przy pęcherzu nadreaktywnym również powinien się odbywać pod nadzorem specjalisty – powinien być wykonywany rytmicznie i powoli, bez szybkich, krótkich napięć.
  • ćwiczenia rozluźniające i relaksujące
  • dzienniczek mikcji (o tym więcej za chwilę)
  • nauka prawidłowych nawyków toaletowych i wyciszania pęcherza

Dzienniczek mikcji

Mikcja to inaczej oddawanie moczu. Dzienniczek mikcji to tabelka, w której zapisujemy ilość wypitych płynów, ilość wydalonego moczu, siłę parcia i ewentualne incydenty gubienia moczu. Taki test powinien trwać minimum 24 godziny, a optymalnie 48 godzin. Najlepiej więc wykonać go w dniu, kiedy jesteśmy w domu i nie mamy żadnych ważnych zobowiązań. Musisz się zaopatrzyć w dwa półlitrowe pojemniki z miarką co 100 ml – jeden na napoje, a drugi na mocz. Tabelkę do zapisywania pomiarów możesz pobrać TUTAJ.

Taki test daje bardzo dobry obraz naszych nawyków związanych z oddawaniem moczu. Pokazuje ile razy w ciągu doby oddajemy mocz, w jakich odstępach i w jakich ilościach. Jest więc pomocny przy diagnozie lekarskiej i bardzo pomaga przy wypracowywaniu prawidłowych nawyków toaletowych / treningu pęcherza. Celem takiego treningu pęcherza powinno być ograniczenie nocnego oddawania moczu do maksymalnie jednego razu, podwyższenie stopnia wypełnienia pęcherza do ok 200-300 ml, wydalanie ok 1,5 – 2 l na dobę (przy odpowiednio dostosowanej podaży płynów) oraz wydłużenie odstępów czasowych pomiędzy mikcjami.

Sposoby wyciszenia pęcherza

Jeżeli często zdarza ci się oddawać mniej niż 300 ml moczu i masz problemy z powstrzymaniem parcia wypróbuj poniższe sposoby, żeby wyciszyć pęcherz moczowy.

1. Napnij zwieracze i mięśnie dna miednicy

Napięcie mdm to dla pęcherza znak zakończenie mikcji, na co mięsień wypieracz pęcherza reaguje rozkurczeniem. Możesz wykorzystać ten odruch żeby wyciszyć pęcherz nadreaktywny, ale pamiętaj, że napięcie powinno być długie.

2. Rozluźnij ciało i twarz i wykonaj kilka głębokich oddechów
3. Skrzyżuj nogi napinając mięśnie przywodziciele uda (to taki twój hamulec bezpieczeństwa)
4. Naciśnij na łechtaczkę lub środek ścięgnisty krocza
5. Odwlekaj pójście do toalety lub odwróć uwagę – pomyśl o czymś innym lub policz do stu
6. Zwróć uwagę na to co jesz i pijesz.

Odstaw kawę, alkohol, colę, czarną herbatę, napoje gazowane i sok grejpfrutowy – zawierają one substancje podrażniające śluzówkę i receptory pęcherza.
Pij dużo wody. Jeżeli pijesz mniej niż 1,5 litra wody dziennie twój mocz może być nadmiernie skoncentrowany, co dodatkowo podrażnia pęcherz.
Wyciszająco na pęcherz działają pestki dyni i sok z żurawiny, natomiast drażniąco mogą działać gruszki i grejpfruty.

 

Leave a Reply

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • More Networks
Copy link
Powered by Social Snap